Echo "Oktoberfestu" w Górkach
powrót
Dziś (15/10/2012) pocztą elektroniczną otrzymałem interesujące informacje od mojego  wiernego internauty
 Ingmar Schneider  - dziękuję i serdecznie pozdrawiam!

który napisał ....
No nic to dziwnego bo tak naprawdę to nigdy nie zapomina się „swoich stron”.
a potem dalej:

”. Podczas przeglądania artykułu „Oktoberfest w Górkach” czytałem z zainteresowaniem o kościelnej orkiestrze dętej z Prószkowa. Wiem, że nie jest to strona o historii orkiestry, ale chciałbym tu kilka informacji dołączyć. Pomimo, że byliśmy młodzieżową orkiestrą i samoukami bez szkoły muzycznej, graliśmy nie tylko przez wiele lat na najważniejszych uroczystościach kościelnych w Prószkowie i Przysieczy ale także na odpustach w dekanacie Prószkowskim. Niezapomniane są też coroczne występy na Górze Świętej Anny i udział w uroczystościach związanych z wywołaniem na błogosławionego później Świętego Maximiliana Kolbe w 1971 roku w Łambinowicach.

 Biskup opolski Franciszek Jop zmarł w 1976 roku, graliśmy w Opolu podczas obrzędów pogrzebowych w katedrze i w orszaku pogrzebowym przez miasto Opole.

Wspomnieć należy też jeszcze kilka nazwisk na przykład: Janikula z Przysieczy, Konsek i Susalek z Prószkowa. I tu chciałbym też jeszcze raz podkreślić, że ksiądz Jan Surdziel był głównym inicjatorem i prowadzącą siłą w powstaniu i w działalność tej orkiestry.

 
Tu na zdjęciu to orkiestra z Prószkowa. Dyrygentem jest pan Sebastien Klosa (Bastek) , organista z Ligoty Prószkowskiej. A ta dziewczynka w białym płaszczyku z torebką na prawo od dyrygenta to Klaudia Brockel (Lakwa) - "Proskauer Echo". Wtedy śpiewała już w Scholi Kościelnej.
 
Mała ciekawostka jeszcze na sam koniec. Ta dziewczyna z długimi włosami w środku między chłopakami to organistka z Prószkowa, Urszula Miezal dzisiaj nazywa się Urszula Schneider i jest od ponad 30 lat żoną tego chłopaka w białym garniturze z czarną koszulą obok niej po prawej stronie.(To ten w tym biołym ancugu kole organistki i pierwszy z lewej z tą trąbką na tym czarno-białym)
 

 Ale to już nowa i zupełnie inna historia z życia. Kończąc dziękują Panu serdecznie za udostępnienie nam tych informacji aus der Heimat.

 

Pozdrawiam serdecznie Ingmar Schneider

Serdeczne Dzięki ! za informacje
 - pozdrowienia dla ,moich internautów.   rudolf z folwarku
powrót

Odwiedzin ogółem:004153 Odwiedzin dzisiaj:1

Ilo osb on-line: 1