"Requiem Aeternam"
Wieczne odpoczywanie
na cmentarzu w Górkach
powrót
Cmentarz górecki - filia naszego cmentarza parafialnego w Chrząszczycach. Tu spoczywa wielu z mojej najbliższej  rodziny, przyjaciele, koledzy szkolni z mojej klasy, oraz wielu znajomych. Z najbliższej rodziny to siostra mojego ojca Gertruda Wójcik z d. Zmarzły, kuzynostwo Alfred Wójcik i Frydlinda Matuszek z d Wójcik, na tablicy ofiar II Wojny Światowej upamiętniony (zaginiony) Józef Wójcik, moi koledzy z ławy szkolnej bliźniaki Edek i Fredek Niestrój. Ich najlepiej pamiętam bo jednego miałem po lewej a drugiego po prawej stronie na ławie szkolnej. Byłem takim buforem, żeby ich od siebie oddzielać. Kto ma dwójkę chłopców w rodzinie, to zna ten temat. Gdybym wszystkich wymieniał,  lista byłaby długa.
 
Dawniej cykl świąt zmarłych zaczynał się pod koniec października i trwał przez cały grudzień aż do obecnej daty Bożego Narodzenia. Gdy przyjrzymy się liturgii katolickiej, jesień jest czasem poświęconym sprawom eschatologicznym, ostatecznym - wszystko to powinno wprawiać duszę chrześcijańską w drżenie, by dążyła do poprawy.

 Zmarłych wspominają nie tylko chrześcijanie. - Oddawanie czci zmarłym to kult najpierwotniejszy. Zmarły zawsze był święty - świętością rozumianą jako coś szczególnego, innego, co przerasta człowieka. Dlatego zaczęto czcić groby, miejsca pochówku.


P.S. Połamany krzyż, który widzimy na filmie to,  jak mnie dzisiąj ( 4/11/2012r. ) poinformowano, nie jest dziełem wandalów XXI wieku, lecz skutkiem  wypadku samochodowego. Sprawca  jest znany (kierowca samochodu dostawczego, podczas manewru zawracania) - brak  innych  danych,  ale sołtys zobowiązał się  do naprawienia szkody.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
Odwiedzin ogółem: 004397 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1